V akom stave je môj disk v počítači?

Máte obavy o pevný disk? Tu sú 4 spôsoby, ako skontrolovať stav pevného disku v systéme Windows

Váš pevný disk je dušou vášho počítača, miestom, kde sú uložené všetky Vaše najdôležitejšie údaje. Aj keď je možné vymeniť väčšinu komponentov počítača, neoceniteľné údaje na vašom pevnom disku sa nedajú “vymeniť”. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zaistiť, aby váš pevný disk zostal zdravý.

 

Existujú rôzne spôsoby, ako skontrolovať stav pevného disku – od vstavaných metód v systéme Windows po diagnostické nástroje výrobcu pevného disku. My Vás prevedieme najlepšími metódami.

1. Používajte nástroje výrobcu HDD

Popredný výrobcovia diskov vytvorili nástroje na kontrolu diskov. Je možné, že aj výrobca Vášho disku vytvoril práve takýto nástroj, ktorý je bezplatne stiahnuteľný.

2. Nástroj Windows CHKDSK

Nástroj Windows CHKDSK je vstavaný nástroj systému Windows, ktorý prehľadá váš disk, aby zistil systémové chyby a chybné sektory a ukázal, či sa vyskytli nejaké problémy s pevným diskom. Môže vyriešiť aj opraviť problémy, môže vyriešiť problém, ktorý nedokážete vyriešiť. Tento nástroj môžete použiť na kontrolu stavu pevného disku a v prípade potreby aj na opravu.

Viac info:

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-commands/chkdsk

3. Použite WMIC

WMIC je rozhranie príkazového riadku, ktoré vám umožňuje vykonávať mnoho administratívnych úloh vrátane kontroly stavu pevného disku. Využíva funkciu SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) na pevných diskoch, aby zistil a poskytol jednoduchý záver, napríklad „OK“ alebo „Pred smrťou“, atď. Sú to veľmi jednoduché informácie, ale je to rýchla a integrovaná funkcia systému Windows.

4. Použite nástroj na kontrolu stavu pevného disku tretej strany

Na tento účel je CrystalDiskInfo skutočne jednoduchý, ale výkonný nástroj. Jedná sa o voľne použiteľný nástroj, ktorý ponúka všetky požadované informácie, ako sú teplota, zdravotný stav, typ a vlastnosti pevného disku a ďalšie atribúty, ako napríklad miera chybovosti pri čítaní / zápise a doba rozpadu atď.

Štandardný nástroj je dodávaný ako súbor .exe s veľkosťou 4 MB a jeho inštalátor obsahuje reklamy, takže nezabudnite použiť možnosť „Vlastný inštalátor“ a zrušte začiarknutie bočného nástroja (reklamy). Po inštalácii stačí spustiť program a v hlavnom rozhraní sa zobrazia všetky informácie o pevných diskoch. Nástroj teda chce skontrolovať stav pevného disku každých 10 minút (predvolené) a upozorní vás, ak sa niečo stane.

Viac info:
https://osdn.net/frs/redir.php?m=rwthaachen&f=crystaldiskinfo%2F71449%2FCrystalDiskInfo8_2_4.zip

 

Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *